چگونه مشکل آنتن نداشتن مودم را برطرف کنید

بیشتر خانوارها یک اتصال پهنای باند در خانه برای استفاده روزانه دارند معمولاً با وجود یک مودم میتوانند به راحتی به اینترنت دسترسی داشته باشند و به آن متصل شوند ، اما ممکن است در بیشتر مواقع با آنتن نداشتن مودم به دردسر بیفتند و منجر به بروز مشکلات مربوط به عدم دریافت سیگنال اینترنت شوند.

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند بستگی به آنتن نداشتن مودم داشته باشد و این بستگی به شرایط هر مودم دارد خوشبختانه روش های مختلفی وجود دارد که شخص می تواند مشکلات مربوط به آنتن نداشتن مودم را برطرف کند.

برای آگاهی از راهکار های منحصر بفرد رفع مشکل آنتن نداشتن مودم، حتما ادامه این مقاله را مطالع نمایید.

برای تعمیر تخصصی مودم خود

“با قیمت استثنایی”

همین الان فرم زیر را کامل کنید!

[contact-form-7 id=”7499″ title=”فرم تعمیر مودم مقالات”]

راهکار های عالی برای رفع مشکل آنتن نداشتن مودم 

  • موقعیت مودم خود را تغییر دهید تا سیگنال بهتری دریافت کنید

اولین کاری که باید در صورت برخورد آنتن نداشتن مودم با آن مواجه شوید این است که مودم خود را جابجا کنید بسته به چیدمان خانه شما و مواد مورد استفاده در ساخت و ساز ، سیگنال شما ممکن است دچار تداخل شود ممکن است سیگنال در حال مسدود شدن باشد یا در اطراف آن دچار حرکتی شود که منجر به عدم دریافت سیگنال یا ضعف آن  شود بنابراین بهتر است به جای نزدیکی مودم خود به زمین ، آن را را تا حد ممکن بالا ببرید شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز نمی تواند سیگنال را از رسیدن به مناطق خاص مسدود کند از درهم و برهمی خلاص شوید و تا حد امکان فضای باز در خانه خود ایجاد کنید سیگنال های مودم شما باید بتواند تا حد امکان آزادانه حرکت کند در صورت امکان خط دید مشخصی وجود دارد بنابراین آزمایش کنید تا زمانی که دیگر موقعیتی پیدا نکردید که مودم شما کار کند.

  • به قرارگیری بهینه مودم خود برسید

همه اتاق ها و فضاها به طور برابر ایجاد نمی شوند واقعیت این است که در جایی که مودم را قرار می دهید می تواند روی پوشش بی سیم شما تأثیر بگذارد. شاید منطقی به نظر برسد که مودم داخل کابینت و خارج از آن باشد ، یا درست در پنجره ای که کابل در آن قرار گرفته است ، اما همیشه اینگونه نیست. به جای اینکه آن را به قسمت انتهایی خانه خود منتقل کنید ، مودم در صورت امکان در مرکز خانه شما قرار دارد ، بنابراین سیگنال آن می تواند تا حد امکان برسد.

  • فرکانس مودم شما چیست؟

به رابط مدیر شبکه خود نگاهی بیندازید و مطمئن شوید که آن را برای عملکرد بهینه پیکربندی کرده اید اگر مودم دو باند دارید ، به احتمال زیاد به جای استفاده از باند رایج تر 2.4 گیگاهرتز ، با جابجایی به باند 5 گیگاهرتزی ، توان بهتری خواهید یافت 5GHz نه تنها سرعت بیشتری را ارائه می دهد ، بلکه احتمالاً با سایر شبکه ها و دستگاه های بی سیم نیز مداخله کمتری خواهید داشت ، زیرا فرکانس 5GHz به اندازه معمول مورد استفاده قرار نمی گیرد. (این کار به خوبی مانع مسافت و مسافت نیز نمی شود ، بنابراین لزوماً به اندازه ی یک سیگنال 2.4 گیگاهرتز نمی رسد.)اکثر مودم های دو باند مدرن باید گزینه استفاده از نام شبکه یا SSID را در هر دو باند به شما پیشنهاد دهند رابط کاربری مودم خود را بررسی کنید ، به دنبال گزینه شبکه 5GHz باشید و همان SSID و رمز عبور خود را به عنوان شبکه 2.4GHz خود بدهید. به این ترتیب ، دستگاههای شما هر وقت ممکن باشند بهترین سیگنال را انتخاب می کنند. (اگر مودم شما گزینه استفاده از همان SSID را به شما پیشنهاد نمی دهد ، فقط اسم دیگری را به آن بدهید مانند SmithHouse-5GHz  و سعی کنید هر زمان ممکن به آن متصل شوید.)

  • آنتن مودم خود را در صورت وجود تعویض کنید

اگر مودم شما از آنتن داخلی استفاده می کند ، اضافه کردن یک آنتن خارجی نیز ایده خوبی است ، زیرا دومی تمایل به ارسال سیگنال قوی تری دارد. ممکن است مودم شما با آنتن هایی همراه باشد که می توانید خود به آن اضافه کنید ، اما اگر اینگونه نباشدیا اگر مدت ها پیش آنها را دور ریختید ، بسیاری از تولید کنندگان مودم آنتن ها را جداگانه می فروشند.در بسیاری از موارد شما می توانید بین آنتن های همه کاره که سیگنال را به تمام جهت ارسال می شوند ، انتخاب کنید که سیگنال را در یک جهت خاص ارسال می کنند بیشتر آنتن های داخلی تمایل به همه کاره بودن دارند ، بنابراین اگر شما اقدام به خرید یک آنتن دیگری می کنید ، باید آن را قویتر تهیه کنید تا در واقع تغییری در مودم ایجاد کند.

  • با بررسی تنظیمات مشکل خروجی ضعیف از مودم را اصلاح کنید

بیشتر مودم ها دارای تنظیماتی هستند که می توانند قدرت سیگنال را افزایش یا کاهش دهند  بسته به استحکام مودم ، ممکن است سیگنال تا آنجا نرود و به همین دلیل قادر نخواهد بود به تمام دستگاه های خانه شما برسد افزایش قدرت مودم باعث می شود که سیگنال بتواند بیشتر حرکت کند بیشتر از این ها ، تولید کننده مودم شما به عنوان یک احتیاط امنیتی ، خروجی سیگنال بی سیم را به طور کامل کاهش می دهد از آنجا که سیگنال تا آنجا عبور نمی کند ، کمتر کسی می تواند آن را دریافت کند البته ممکن است این روش در بعضی موارد مطلوب باشد به عنوان مثال اگر نمی خواهید همسایگان یا افراد غریبه در خارج از خانه خود درون شبکه شما نفوذ کنند  بنابراین برای اطمینان از تنظیمات مربوطه در حداکثر قدرت ، از کتابچه خود استفاده کنید رایج ترین روش برای این کار دسترسی به پیکربندی مودم با وارد کردن آدرس IP آن در مرورگر شما است در صورت لزوم تنظیم مجدد مودم را تغییر دهید.

  • سیگنال ضعیف را با آنتن های بزرگتر برطرف کنیم

اکثر مودم ها آنتن هایی دارند که اغلب اوقات می توان آنها را خاموش کرد در صورت بروز مشکل آنتن نداشتن مودم می توان با خرید یک آنتن بزرگتر برای مودم خود ، خروجی سیگنال را قوی تر کرد فقط آنتن اصلی را با آنتن بزرگتر تعویض کنید و باید یک سیگنال قوی تری بدست آورید که بتواند خیلی بیشتر از گذشته حرکت کند همچنین می توانید همین کار را با آداپتورهای بی سیم انجام دهید آنهایی که در لپ تاپ ها استفاده می شوند و معمولاً از کار می افتند یک آنتن بزرگتر پیدا کنید و از آن برای جایگزین کردن آنتن اصلی استفاده کنید آداپتور بی سیم حساسیت خود را افزایش می دهد به طوری که اکنون قادر به دریافت سیگنالی است که قبلاً آنتن نداشتن مودم روبرو بودید.

  • برای گسترش دامنه سیگنال یک تکرارکننده بخرید

تکرار کننده دستگاهی است که یک سیگنال بی سیم را جمع می کند ، آن را تقویت می کند و سپس هر آنچه را که دریافت کرده است پخش می کند. با استفاده از این روش ، سیگنال ناشی از مودم را می توان گسترش داد تا با استفاده از تنها مودم ، مساحتی به مراتب بیشتر از آنچه ممکن است ممکن باشد. در اصل دامنه سیگنال بی سیم را گسترش می دهد.آداپتورهای بی سیم که خیلی زیاد برای دریافت سیگنال فاصله دارند می توانند از محدوده وسیعی که از یک تکرار استفاده می شود ، بهره ببرند اگر سیگنال بی سیم شما کوتاه است یا برای دریافت مناسب خیلی ضعیف است ، تکرار کننده فقط چیزی است که شما برای رفع مشکل نیاز دارید. اشکال البته این است که شما نیاز به خرید یک تکرار کننده دارید. مطمئن شوید که راه حل های قبلی را قبل از انتخاب این مورد امتحان کنید ، زیرا راه حل های موجود در کیف پول راحت تر است.

  • با ارتقاء به فن آوری جدید می تواند آنتن نداشتن مودم را برطرف کنید

معمولاً آخرین فناوری بی سیم دارای پیشرفت هایی در قدرت و دامنه سیگنال است. به عنوان مثال ، 802.11n از 802.11g بهتر است ، که به نوبه خود از 802.11b بهتر است. بسته به فناوریی که در روتر بی سیم شما استفاده می شود ، ممکن است با فناوری جدیدتر بتوانید یک سیگنال قوی تر دریافت کنید.با این حال ، این کار به یک روتر بی سیم جدید نیاز دارد. به روزرسانی روتر بی سیم فعلی شما امکان پذیر نیست. این ممکن است گزینه ای مقرون به صرفه باشد ، به خصوص اگر روتر بی سیم شما همانطور که اتفاق می افتد با مودم شما یکپارچه شود. در این حالت ، هر دو مودم و روتر بی سیم باید با یکی دیگر از آخرین استانداردهای بی سیم جایگزین شوند.این روش فقط باید در نظر گرفته شود كه سایر روش های جایگزین گزینه ای نباشند. ابتدا باید سعی کنید با روشهایی که اجرای آن ساده تر است ، مشکل استقبال ضعیف را برطرف کنید وقتی این موارد را امتحان کردید ، می توانید به سمت راه حل های گران قیمت تر حرکت کنید ، از جمله گزینه نصب دستگاه هایی که از فناوری بی سیم جدیدتر استفاده می کنند.

  • به روزرسانی های سیستم عامل را بررسی کنید

سخت افزار تنها بخشی از معادله است وقتی می توان از پوشش مناسب استفاده کرد. مودم شما دارای نرم افزاری است که نمایش را در پشت صحنه اجرا می کند و غالبا سازندگان نسخه های جدیدی را منتشر می کنند که ویژگی ها را اضافه می کنند و عملکرد را بهم می ریزند به روزرسانی سیستم عامل قبلاً درد بزرگی برای مودم ها بود اما این روزها بهتر شده است. شما باید وارد رابط سرپرست مودم یا برنامه مدیریت شویدسپس گزینه ارتقا را جستجو کرده و ماشه را بکشید. برخی از مودم های قدیمی از شما درخواست می کنند که سیستم عامل را از وب سایت سازنده بارگیری کنید و آن را به صورت دستی در مودم خود بارگذاری کنید.برخی از مودم های جدید با نصب به روزرسانی های بی صدا در پس زمینه ، هنگامی که به طور فعال از اتصال استفاده نمی کنید ، این کار را آسانتر می کنند. این ممکن است لازم باشد در تنظیمات روشن شود ، اما مودم ها این کار را بصورت پیش فرض انجام می دهند.. با این حال اگر دقت نکنید می توانید دستگاه را کنار بگذارید.

  • پذیرش ضعیف با استفاده از روش های مختلف قابل حل است

مشکلات استقبال ضعیف که مانع از استفاده از پهنای باند مودم شما در حد امکان می شود ، برطرف می شوند. ممکن است برای دانستن چگونگی حل مسئله آنتن نداشتن مودم ، زمان و تلاش لازم باشد ، اما قطعاً یک راه حل وجود دارد سوال این نیست که اگر ، بلکه چگونه می توان مشکل کمبود دریافت سیگنال را حل کرد اگر خوش شانس باشید ، ممکن است بتوانید بدون صرف هزینه ، این کار را انجام دهید. در موارد دیگر شما ممکن است مجبور به خرید برخی از تجهیزات جدید برای حل مشکل شوید.