بررسی و حل مختصری از مشکلات رایج لپ تاپ ها و تعمیرات لپ تاپ

 

با گذشت زمان لپ تاپ ها به دلیل ویژگی قابل حمل بودن و ضعیف بودن از نظر مقاومت نسبت به کامپوتر ها با مشکلاتی مواجه می شوند . و امروزه سعی بر این است که سازندگان لپ تاپ هایی با مقاومت بالا بسازند . تا در شرایط سخت مثل مسافرت های طولانی و حمل نقل های متعدد ، عمر بیشتری داشته باشند . ولی با این حال حتی در خانه هم ممکن است لپ تاپ ها صدمه ببینند و خراب شوند . و با به وجود آمدن هر مشکلی برای لپ تاپ ممکن است استفاده کنندگان متحمل ضرر مالی و زمانی شوند .درین بخش ما چند دلیل از این خرابی ها را شرح می دهیم و راه حل مختصری برای حل آن ارائه می کنیم تا شما بتوانید بخودتان به تعمیرات لپ تاپ خود بپردازید .

  1. گرم شدن و داغ کردن لپ تاپ

این مشکل بیشتر برای تعمیرات لپ تاپ ایسوس بیشتر پیش می اید ( به علت فن های کوچک و منافذ زیاد هوا )

از علائم این مشکل بالا رفتن دمای غیر طبیعی لپ تاپ و خارج شدن هوای بسیار گرم از فن لپ تاب و هنگ کردن آن هنگام استفاده است .

 

یکی از راهکار های روتین برای حل این مشکل بازکردن لپ تاپ و تمیز کردن راه های رفت و آمد هوا است و یا مواد فیلتر کننده هم می توانید در قسمت تهویه قرار دهید تا از ورود گرد غبار جلوگیری کنند .

یکی از دلایل استهلاک لپ تاپ و کم شدن توان لپ تاپ در طولانی مدت گرم شدن بیش از اندازه لپ تاپ است .

به طور معمول رایانه ها هنگام تحلیل و پردازش داده ها گرما ایجاد می کنند . شما می توانید با یک دستمال پاکیزه منافذ ورودی و خروجی هوا را تمیز کنید . و استفاده کنندگانی که استفاده زیادی از لپ تاپ دارند  می توانند با blower  ( دستگاه های دمنده هوا ) خاک و گرد و غبار را تمیز کنند .

 

  1. کم شدن سرعت لپ تاپ

از علائم این مشکل بالا رفتن زمان اجرای نرم افزاز های در حال اجرا است .

یکی از راه حل های زفع این مشکل یک بخش کردن قسمت هارد دیسک لپ تاپ تان است

پراکنده بودن و در هم بر هم بودن اطلاعات شما سبب می شود که لپ تاپ شما برای پردازش اطلاعات زمان بیشتری را صرف کند . این پراکندگی سبب ضعیف شدن و کم شدن عملکرد لپ تاب تان می شود .

به راحتی ای مشکل حل می شود ،  در windows 10  استفاده کنندگان می توانند در قسمت سرچ

« Defragment and optimize your drives » را جستجو کنند و درایوی که مد مد نظر دارند را Optimize   کنند .

از برنامه های مورد استفاده برای این مشکل برنامه Power Defragmenter 3.1 و برنامه

Diskeeper 16  است . این برنامه ها بیشتر برای تعمیر لپ تاپ vaio به کار می رود . برنامه diskeeper  در ورژن های گوناگونی اراِئه شده است . از جمله ویژگی های این نرم افزار این است که به صورت خودکار عمل می کند و در زمان کوتاهی پراکندگی های اطلاعات را از بین می برد و ابزار invisi Tasking  را برای استفاده کننده فراهم می کند .

  1. ضعیف شدن باتری و تموم شدن سریع آن

از علائم آن خاموش شدن سریع و تمام شدن شارژ بعد از جدا کردن شارژر از برق

متاسفانه تنها راهکار برای حل این مشکل تعویض باتری است .

بعد از تمام شدن عمر مفید باطری لیتیوم یون ، این باطری ها دیگر نمی توانند مثل سابق شارژ خود را حفظ کنند . و بعد از طی شدن مدتی پس از قطع شارژر لپ تاپ سریع خاموش می شود .

یکی از راه های پیشگیری برای این دردسر این است که لپ تاپ خود را پس اتمام شارژ از برق شهری جدا کنید ( البته این قضیه بیشتر در مراجعات برای تعمیر لپ تاپ zenbook مشاهده می شود . که در سری های اخیر این لپ تاپ این مشکل حل شده است . ) . اگر قصد کار کردن با برق شهری توسط شارژر را دارید باطری لپ تابتان را از لپ تاپ خارج کنید تا لپ تاپ مانند کامپیوتر با برق شهری کار کند .

  1. کمبود حافظه داخلی و نیاز به رم اضافی

از نشانه های این مشکل ضعیف شدن سیستم در زمان اجرا کردن چند برنامه و نرم افزار ، لگ دادن پشت سر هم لپ تاپ ، بالا رفتن زمان روشن شدن..

برای حل این مشکل می توانید رم را با یک رم قوی تر تعویض کنید و یا از فلش مموری در حال READY BOOST  روشن استفاده کنید در جهت بالا رفتن میزان کارایی رم شما..

اگر دید زمان روشن شدن و اجرا شدن ویندوز شما طولانی است ، شما می توانید از ویندوز 10  استفاده کنید . این ورژن به شما اجازه می دهد تا برنامه هایی که سبب کند شدن بالا آمدن سیستم می شوند را غیر فعال کنید . به این صورت که Alt+Ctrl+Delete را می فشارید و سپس روی TESK MANAGER  به عنوان STARTUP رجوع می کنید . و در اینجا نرم افزار هایی که سرعت را پایین می اورند را غیر فعال کنید .

  1. مشکل داشتن هارد دیسک

از نشانه های آن تولید صدای بلند مانند کلیک کردن در هنگام پردازش یک اطلاعات در لپ تاپ توسط هارد دیسک است که نشان دهنده این است که شما باید برای تعمیرات لپ تاپ خود اقدام کنید .

تعمیرات لپ تاپ

از راه حل های این مشکل بک آپ گرفتن از اطلاعات و تعویض هارد دیسک است

چند نرم افزار هم برای این مشکل ( مخصوصا برای تعمیر لپ تاپ ایسر ) ارائه شده است ولی شما می توانید از ابزار هایی چون Norton Save & Restore استفاده کنید . برای بک آپ گرفتن هم می توانید از محیط هایی که وان درایو ماکروسافت و یا گوگل درایو ، دراپ باکس به شما ارائه می دهد استفاده کنید .

  1. خرابی صفحه کیبورد لپ تاپ شما

از نشانه های آن لق شدن و درامدن دکمه ها ، کار نکردن دکمه ها

رایج ترین راه حل تعویض این قطعه است ولی می توانید کیبورد را به گارانتی یا نمایندگی تعمیرات نشان دهید .

صفحه کیبورد به دلیل زیر فشار بودن زمان تایپ کردن یا به دلیل ریختن مواد غذایی و مایعات در زمان کار کردن ، از قسمت ها آسیپ پذیر لپ تاپ به حساب می آید و در تعمیرات لپ تاپ قطعه بسار کلیدی و حساسی است .

کلید های صفحه کیبورد در طی گذر زمان می تواند از جای خود خارج یا فرسوده شود .  برند های ارائه کننده لپ تاپ  مانند توشیبا ، ایسوس ، … در سایت خود راهنمای عوض کردن صفحه کلید لپ تاب را گذاشته اند . کافیست keyboard replacement را جستجو کنید .

  1. قطع شدن اتصال به مودم وای فای و شبکه وایرلس که از مشکلات رایج در تعمیرات لپ تاپ است

از نشانه های آن وصل نشدن و قطع شدن اینترنت و ارور عدم وجود اتصال در مرور گر وب لپ تاپ است .

برای جل این مشکل و تعمیرات لپ تاپ خود می توانید مودم را در مرحله اول چک کنید و از صحت آن اطمینان یابید . از نرم افزار های هوشمند برای مشکل یابی این قضیه استفاده کنید .

پورتابل بودن لپ تاپ این انتظار را برای کاربران ایجاد می کند که لپ تاپ توانایی وصل شدن به هر شبکه وایرلسی را بدون توجه به مکان داشته باشند .

این مشکل به خصوص در تعمیرات لپ تاپ لنوو گاهی چالش ساز می شود ، در بعضی از لپ تاپ ها دکمه ای به منظور قطع و وصل شدن به شبکه وایرلس تعبیه شده است .

برای حل هوشمند این دغدغه هم می توانید از نرم افزار Network Magic استفاده کنید .

 

 

  1. تغیر رنگ ندادن و ثابت ماندن پیکسل های صفحه نمایش لپ تاپ از مشکلات رایج دیگر در تعمیرات لپ تاپ است .

از نشانه های آن به وجود آمدن نقطه های سبر و قرمز بر روی دستکتاب لپ تاپ است و پیکسل هایی با یک رنگ ثابت بدون توجه به تغیر رنگ پیکسل های کناری .

یکی از راه حل های آسان مالش باقی پیکسل های کناری پیکسل خراب است .

این خانه های نوری که با خانه های کناری منطبق نیستند در صفحه نمایش سبب آزار کاربر می شود . برای تعویض صفحه نمایش توسط گارانتی این خانه ها حداقل باید به 10 الی 18 عدد برسد و در غیر این صورت کارخانه تعویض نمی کند .

یک ترفند خیلی ساده ولی مشکل گشا ماساژ پیکسل های اطراف این پیکسل خراب است به صورتی که پس از مالش صفحه به مدت دوقیقه فشار می دهیم تا نور پیکسل با پیکسل های دیگر همخوانی داشته باشد و این حالتثابت بماند .

 

تعمیرات لپ تاپ خود را به متخصصین مجرب دیجیبان بسپارید .