تعمیر فن کارت گرافیک

کارت گرافیکی جزیی از کامپیوتر شماست که انجام کارهای گرافیکی مانند فیلم دیدن، بازی کردن و انجام کارهای گرافیکی را ممکن می کند خراب شدن کارت گرافیکی نشانه های مختلفی دارد مانند مشکلاتی در نمایش تصاویر، فریز شدن تصاویر، آبی شدن صفحه هنگام انجام کارهای گرافیکی سنگین. یکی از دلایل خراب شدن کارت گرافیکی از کار افتادن فن آن است اگر فن کارت گرافیکی از کار بیفتد کارت گرافیکی در زمان انجام کارهای گرافیکی سنگین داغ شده و به آن آسیب می رسد.

اگر کامپیوتر شما هم یکی از نشانه های زیر را دارد و قصد تعمیر کارت گرافیکی آن را دارید ابتدا ویدئو زیر را ببینید سپس فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان دیجی بان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

مهم!

4 نکته مهم در مورد تعمیر کامپیوتر
حتما قبل از اقدام به تعمیر کامپیوتر

ویدئو زیر را ببینید

دیجی بان کیست؟ و چطور به شما کمک میکند؟

دیجی بان، همراه و پشتیبان همیشگی شما است و همه مسایل و مشکلات شما در فضای دیجیتال اعم از سخت افزاری و نرم افزاری را حل می کند.

با خیال راحت کامپیوتر خود و تجهیزات جانبی آن را برای تعمیر به دیجی بان بسپرید و از نتیجه مطمئن باشید.

ما برای رفع دغدغه های شما آماده ایم

مزایای استفاده از خدمات دیجی بان

 • 4 روز مهلت تست

  یکی از دغدغه های مشتریان گارانتی تعمیرات و مهلت تست است، دیجی بان تا 4 روز پس از تحویل تعمیرات خود را گارانتی می نماید در این مدت اگر در حال استفاده از کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن هر مشکلی ایجاد شود دیجی بان ایراد ایجاد شده را برای شما رفع می کند.

 • استفاده از قطعات اصل (اورجینال)

  همواره برای تعمیر کامپیوتر شما از قطعات اصل و معتبر موجود در بازار استفاده می نماییم.

 • تعمیرکاران مجرب، کارآزموه و مطمئن

  تعمیرکارانی باتجربه و مطمئن که علاوه بر تعمیرات صحیح، از دستگاه شما نیز محافظت می کنند و دستگاه شما نزد آنها ایمن و مطمئن خواهد بود

 • رسیدگی سریع و بدون معطلی

  می دانیم که زندگی روزمره همه ما به دستگاه های الکترونیک بخصوص کامپیوتر و تجهیزات آن وابسته شده  بنابراین عدم تاخیر و تعمیر کامپیوتر در کوتاه ترین زمان ممکن را از وظایف اصلی خود می دانیم و به آن توجه می کنیم.

هزینه تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی آن چقدر است؟

با توجه به طیف وسیع مشکلات و ایراداتی که کامپیوتر و لوازم جانبی آن می تواند پیدا کند اعم از سخت افزاری و نرم افزاری، هزینه بسیار متفاوت است، ولی تا کنون بیشترین و کمترین هزینه ای که در دیجی بان برای تعمیر لپ تاپ پرداخت شده بین 2.800.000 تا 120.000 تومان بوده است.

 • کمترین هزینه تعمیر کامپیوتر: 120.000 تومان
 • بیشترین هزینه تعمیر کامپیوتر: 2.800.000 تومان

اگر ایرادات نرم افزاری باشند با هزینه کمتر و هرچه تعمیرات مربوط به قطعات سخت افزاری مانند LCD یا مادربرد باشد هزینه بیشتر خواهد شد.

اگر هزینه تعمیر خارج از محدوده فوق باشد حتما قبل از انجام با شما در مورد آن مشورت خواهد شد.

قیمت تعمیر کامپیوتر

زمان تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی آن چقدر است؟

کامپیوترها و لوازم جانبی آن از دستگاه های الکترونیکی پیچیده ای هستند که از آنها استفاده می کنیم و ممکن است ایرادات و اشکالات بسیار متفاوتی پیدا می کنند بر حسب نوع ایراد زمان تعمیر آنها می تواند بسیار متفاوت باشد. تا کنون در دیجی بان:

 • بیشترین زمان تعمیر یک کامپیوتر: 10 روز
 • و کمترین زمان تعمیر کامپیوتر: 1 روز بوده است

اگر مدت زمان خارج از محدوده فوق باشد حتما با شما در مورد آن مشورت خواهد شد.

تعمیرات کامپیوتر

چرا به دیجی بان اعتماد کنیم؟

تا کنون تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی بیش از 1100 مشتری که به دیجی بان اعتماد کرده اند انجام شده است

1100+

کامپیوتر تعمیر شده و مشتری راضی

همه کامپیوترها و تجهیزات جانبی آن نیاز به تعمیر پیدا می کنند، در نمودار زیر سهم انواع تعمیرات کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن که توسط دیجی بان انجام شده آورده شده است.

نظر برخی مشتریان درباره دیجی بان

با تشکر از شرکت دیجی بان . من از نحوه برخورد پرسنل و انجام کارها راضی بودم

سودابه مرادیتعمیر مادربورد کامپیوتر

کامپیوتر من مشکل هارد داشت به خوب تعمیر شد و سالم  و در مدت کوتاه تحویل شد

ممنونم

ماهان علی یاریتعمیر هارد کامپیوتر

فن مشکل کامپیوتر داشت و داغ میکرد و صدا میداد ضمنا مشکل نرم افزاری هم داشتم

فن تعویض با تعویض اوکی شد و با نضب مجدد ویندوز کاملا کامپیوترم درست شد

علی اکبر موحدیتعمیر فن و نرم افزار

با تشکر از از سایت دیحی بان مشکل کارت گرافیک و پرش مانیتور داشتم برطرف شد

سید مجید حسینیتعمیر کارت گرافیک

برای دریافت مشاوره رایگان و درخواست تعمیر کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن اینجا کلیک کنید و در صورت نیاز میتوانید مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید

تعمیر فن کارت گرافیک

 

یکی از مشکلاتی که کاربران کامپیوتر برای اولین بار دچار آن می شوند این است که پس از روشن کردن سیستم خود متوجه می شوند که فن های کارت گرافیک آنها در حال چرخش نیست که این مسئله می تواند بسیار ناامید کننده برای آنها باشد خرابی فن یکی از بدترین مواردی است که می تواند برای کارت گرافیک شما اتفاق بیفتد اکثر کارت های گرافیکی موجود در بازار با یک راه حل خنک کننده فعال ارائه شده اند که از ترکیبی از هیت سینک و فن تشکیل شده است فن یکی از مهمترین قسمت های یک راه حل خنک کننده کارت گرافیک است و در صورت عدم موفقیت و یا کاهش عملکرد آن ، کارت گرافیک بیش از حد گرم می شود و می تواند به فشار حرارتی منجر شود و ممکن است به کارت گرافیک شما خصوصاً هنگام بازی یا در هنگام کار با کارت گرافیک بالاتر آسیب برساند بنابراین اگر فن کارت گرافیک شما از کار افتاد یا در حال کم کاری است ، باید به تعمیر فن کارت گرافیک خود بپردازید یا آن را با یک نسخه جدیدتر جایگزین کنید با این وجود پیدا کردن فن جایگزین برای کارت گرافیک کار ساده ای نیست زیرا آنها از طراحی سفارشی برخوردار هستند و توسط سازنده فروخته نمی شوند و دارای نقاط نصب و اندازه های مختلف هستند با گفتن این نکته ، اگر مدل کارت گرافیک ، مارک آن ، موقعیت نصب سوراخ ها و اندازه فن را می دانید ، می توانید فن جایگزینی برای کارت گرافیک خود پیدا کنید بنابراین در این مقاله ما به سراغ برخی از دلایل متداول عدم چرخش فن و تعمیر فن کارت گرافیک می پردازیم.

 

شایع ترین دلایل عدم چرخش فن کارت گرافیک

 

معمولا بعضی از کارت های گرافیکی تا زمانی که دمای خاصی را تحمل نکنند ، نخواهند چرخید کارت گرافیک ها با یک حالت خنک کننده غیرفعال ارائه می شوند که به منظور کمک به کاهش صدای سیستم کمک می کند در این مثال بسیاری از کاربران در واقع قبل از اینکه متوجه شوند فن کارت گرافیک آنها در حال چرخش نیست ، اهمیتی به تعمیر فن کارت گرافیک خود نمی دهند و از سیستم های خود برای مدت معینی استفاده می کنند و اما بعد از مدتی به سادگی کارت گرافیک کامپیوتر شما نیز دچار آسیب جدی خواهد شد. اگر فن کارت گرافیک شما هنگام شروع بازی یا انجام سایر کارها روشن نمی شوند و کارت گرافیک داغ تر می شود بنابراین هرچه سریعتر تعمیر فن کارت گرافیک خود را آغاز نمایید.

 

 • بعضی از کاربران برای اولین بار فراموش می کنند که همه لوازم کامپیوتر خود را به هم وصل کنند بنابراین یکی از دلایلی که فن کارت گرافیک شما نمی توانند بچرخد این است که فراموش کرده اید کابل برق PCIe را از PSU خود وصل کنید بنابراین بررسی کنید که کارت گرافیک شما به منبع تغذیه شما وصل شده باشد البته توجه داشته باشید كه برخی از کارت های گرافیك مانند GTX 1050 Ti و GTX 1050دارای 6 یا 8 پین اتصال PCIe نیستند زیرا آنها صرفاً از توان ارائه شده از طریق PCIe استفاده نمی كنند بنابراین اگر یک کارت گرافیک دارید که نیازی به اتصال از طریق اتصال PCIe از منبع تغذیه شما نیست و فن های کارت گرافیک شما نمی چرخند و کارت گرافیک شما نیز کار نمی کند ، مشکل دیگری وجود دارد.

 

 • اگرچه احتمالاً در جستجوی اصطلاحی غیر “از فن کارت گرافیک که نمی چرخد” برای این مسئله بالقوه است ، همیشه ایده خوبی است که در صورت عدم کارکرد ، همه اتصالات موجود در سیستم خود را دو برابر کنید و مطمئن شوید که همه اتصالات در واقع وصل شده اند و به درستی بر روی سیستم شما نشسته اند هر چند حدس ما این است که اگر به دنبال دلایلی هستید که فن کارت گرافیک شما نمی چرخد ​​، به احتمال زیاد سایر مؤلفه ها و فن ها در سیستم شما کار می کنند ، و موضوع فقط تعمیر فن کارت گرافیک شما نیست بنابراین اگر تمام کابل ها را بررسی کرده اید و اطمینان حاصل کرده اید که همه آنها وصل شده اند و فن کارت گرافیک شما هنوز نمی چرخد ​​، پس با یک مسئله متفاوت روبرو هستید و این امکان وجود دارد که یک جزء معیوب در کامپیوتر خود داشته باشید.

 

روش های حل مشکل تعمیر فن کارت گرافیک

 

اگر همه اجزای کامپیوتر شما به طور صحیح نشسته باشد و شما هیچ قدرتی به کارت گرافیک خود ندهید ، یا فن کارت گرافیک شما در حال چرخش نیست ، پس ممکن است یک جزء معیوب داشته باشید بنابراین ایده خوبی است که موارد زیر را برای تعمیر فن کارت گرافیک کامپیوتر خود بررسی کنید:

 

 1. اگر به منبع تغذیه شناخته شده کار دسترسی دارید ، آن را نصب کنید و در صورت روشن بودن کارت گرافیک و فن ها ، دوباره آن را بررسی کنید اگر روشن شود ، PSU اصلی ممکن است معیوب باشد اگر روشن نشود ، ممکن است که مادربرد یا کارت گرافیک شما معیوب باشد از آنجا می توانید کارت گرافیک را در یک لاین PCIe متفاوت نصب کنید و ببینید که آیا خط PCIe روی مادربرد شما بد است یا خیر. اگر هنوز کار نکند ، باز هم می تواند مسئله مادربرد یا کارت گرافیک باشد.

 

 1. اگر به کامپیوتردیگری دسترسی دارید ، کارت گرافیک جدید را در داخل آن نصب کنید تا تست شود و ببینید که آیا این دستگاه روشن است یا خیر. اگر به طور صحیح در کامپیوتر تست روشن شود ، احتمالاً مادربرد در سیستم اصلی معیوب است اگر در کامپیوتر آزمایشی روشن نشود ، احتمالاً کارت گرافیک معیوب است.

 

 1. کارت گرافیک را از ساختار آن به طور کامل جدا کنید و ببینید سیستم شما بدون آن بوت می شود یا خیر اگر سیستم شما بدون استفاده از کارت گرافیک نصب شده در آن ، بسیار مناسب باشد ، می تواند مشکل را از بین ببرد اگر بدون کارت گرافیک نصب شده در آن بوت شود ، احتمالاً ایده خوبی است که تست های استرس را بر روی سیستم انجام دهید تا ببینید آیا مشکلی پیش آمده است در صورت عدم وجود مشکل در کارت گرافیک ، این امکان وجود دارد که اتصال PCIe در PSU بد باشد یا کارت گرافیک شما معیوب است در این مرحله اگر سه آزمایش فوق را پشت سر بگذارید و کارت گرافیک شما هنوز هم کار نمی کند ، احتمالاً معیوب است و باید کارت گرافیک جدیدی را جایگزین نمایید.

 

مسائلی که می تواند مانع چرخش از فن کارت گرافیک می شود

 

اگر سیستم قدیمی تری دارید و فن های کارت گرافیک شما دیگر کار نمی کنند ، ممکن است موارد زیر باعث ایجاد مشکل تعمیر فن کارت گرافیک شود:

 

 1. آیا کارت گرافیک شما خیلی گرد و غبار دارد ؟

 

اگر سیستم قدیمی تری دارید و فن های کارت گرافیک شما قبلاً خوب کار می کردند ، اما اکنون در حال چرخش نیستند ، ممکن است بخواهید کارت گرافیک خود را بیرون بیاورید و آن را تمیز کنید می توانید از یک قوطی هوای فشرده نیز استفاده کنید تا گرد و غبار موجود در فن های کارت گرافیک را از بین ببرد پس از پاک کردن آنمی توانید دوباره آن را بررسی کنید یا قبل از بررسی مجدد ، آن را امتحان کنید.

 

 1. آیا یاتاقان های فن های کارت گرافیک شما باید روغنی شوند؟

 

اگر کارت گرافیک فرسوده ای دارید و فن های کارت گرافیک دیگر در حال چرخش نیستند ، ممکن است با روغن دادن مجدد بلبرینگ بر روی فن ها ، بتوانید کمی از زندگی اضافی آن ها را قدرت دهید باید کارت گرافیک خود را از سیستم خود خارج کنید ، فن را برداشته ، برچسب را روی قسمت پشتی بمالید و چند قطره از روغن خانگی بمالید (یک روغن مکانیکی سبک وزن کار خواهد کرد ، اما از WD-40 استفاده نکنید. اگر روغن مجدداً فن های کارت گرافیک شما را چرخاند ، این روش برای تعمیر فن کارت گرافیک  شما عالی است در غیر اینصورت این احتمال وجود دارد که کارت گرافیک شما دیگر برای شما کار نکند.

 

راه حل نهایی جایگزینی فن کارت گرافیک

 

اگر کارت گرافیک قدیمی تری دارید و دیگر نمی توانید فن های کارت گرافیک آن به درستی بچرخد ، احتمالاً زمان جایگزینی فن کارت گرافیک است. اگر به کارت گرافیک سطح بالا احتیاج دارید ، راهنمای خریدار کارت گرافیک ما را بررسی کنید یا اگر به یک گزینه مناسب برای بودجه نیاز دارید تا بتوانید یک پردازنده گرافیکی قدرتمندتر را تحمل کنید ، گزینه های برتر ما را برای بهترین کارت های گرافیکی دنبال کنید تعویض فن کارت گرافیک  و سینک گرمایی بر روی کارت گرافیک شما کار آسانی نیست اگر کارت گرافیک شما همچنان تحت ضمانت است ، توصیه می شود با سازنده کارت گرافیک تماس بگیرید و کارت خود را جایگزین یا تعمیر کنید اگر کارت گرافیک شما به عنوان بخشی از سیستم شما وارد شده است ، پس باید با اهداف گارانتی با سازنده سیستم خود تماس بگیرید اگر کارت گرافیک شما دیگر تحت ضمانت نیست ، ممکن است بخواهید خودتان فن کارت گرافیک را عوض کنید و سینک بخار را بخرید چندین خرده فروش محلی و آنلاین وجود دارد که کولرهای جایگزین VGA شخص ثالث را برای کارت های گرافیکی حمل می کنند پس از نصب کولر VGA جایگزین که با کارت گرافیک شما سازگار است ، لطفاً از دستورالعمل های زیر به عنوان راهنمایی برای دستیابی به نصب ایمن استفاده کنید. این پیشنهادات به عنوان کمک ارائه می شود ، اما نمی تواند جایگزینی موفقیت آمیز را تضمین کند یا هیچ آسیبی به کارت گرافیک شما وارد نشود سینک های حرارتی به طور کلی با استفاده از چسب رسانا گرما به کارت گرافیک وصل می شوند و این چسب گاهی می تواند به کارت گرافیک شما بچسبد در صورت استفاده از فشار زیاد در هنگام خارج شدن از سینك گرما ، می تواند آسیب ببیند مراحل زیر برای تعویض فن کارت گرافیک پیشنهاد شده است:

 

 • کامپیوتر خود را خاموش کنید و بگذارید کارت گرافیک چند ساعت خنک شود.
 • کابل برق را از کامپیوتر خود جدا کنید ، سپس کارت گرافیک خود را با دقت از سیستم جدا کنید
 • با برداشتن کارت گرافیک ، یک کارت اعتباری قدیمی را بگیرید و آن را در زیر فن کارت گرافیک خود بکشید ، سپس از یک پیچ گوشتی صاف بین فن و کارت اعتباری استفاده کنید تا با دقت و آهسته از فن کارت گرافیک پیچ خورده باشد.
 • برای محافظت از پردازنده گرافیکی ، کارت اعتباری را زیر زیر فن نگه دارید. اگر به طور صحیح انجام شود ، فن باید به راحتی جدا شود
 • پس از جداشدن فن ، جهت نصب مناسب دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده فن کارت گرافیک خود را دنبال کنید.

 

× مشاوره نیاز داری؟ اینجا کلیک کن