تعمیر مادربرد کامپیوتر

logo

دیجی بان ، ارائه دهنده همه خدمات

مرتبط با حوزه دیجیتال و IT

اگر از کاربران کامپیوتر هستید پس باید با مادربرد آشنایی داشته باشید. مادربرد اصلی ترین، ضروری ترین و مهم ترین قطعه در کامپیوتر است. سلامت عملکرد این قطعه اهمیت ویژه ای دارد و به دلیل اهمیت زیاد سلامت مادربرد کامپیوتر، در صورتی که کوچک ترین ایراد و مشکلی در روند فعالیت این قطعه به وجود آید ممکن است بر روی تمامی فعالیت های کامپیوتر شما تاثیر منفی بگذارد.

خواندن بیشتر

برای درخواست تعمیرات کامپیوتر خود فرم زیر را پر کنید

(کارشناسان ما در اسرع وقت برای هماهنگی با شما تماس میگیرند)


  مادربرد چیست؟

  مادربرد، برد اصلی، برد سیستم و… با نام های متفاوتی این قطعه سخت افزاری بسیار مهم را می شناسید. مادربرد اصلی ترین بخش سخت افزاری در کامپیوتر است، کوچکترین اختلال در کارای و عملکرد هرکدام از بخش های مادربرد باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری زیادی در بخش های متفاوت سخت افزاری یا نرم افزاری کامپیوتر خواهد شد. مادربرد درواقع یک صفحه است که قطعات سخت افزاری متفاوت بر روی آن سوار شده اند. مادربرد وظایف متفاوتی دارد که اصلی ترین آن ها عبارت اند از:

  کنترل کردن پردازشگر مرکزی (سی پی یو، CPU)

  ارتباط بین اطلاعات دریافتی پردازشگر اصلی (سی پی یو) با سایر قسمت های کامپیوتر

  دراختیار قرار دادن انرژی الکتریکی به سایر قسمت های کامپیوتر

  تعمیرات مادربرد کامپیوتر

  بهتر است بدانید که خود پردازشگر اصلی یعنی همان سی پی یو هیچگونه ارتباط مستقیمی با سایر قطعات سخت افزاری و بخش های کامپیوتر ندارد و تنها اطلاعات فعالیت هایی که شما روی کامپیوتر خود پیاده می کنید را دریافت و پردازش می کند.

  اجزای سخت افزاری مادربرد: خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود و آی سی و همچنین ورودی های به کار رفته بر روی صفحه مادربرد.

  علائم خراب شدن مادربرد کامپیوتر

  کند شدن عملکرد کامپیوتر و به اصطلاح هنگ کردن کامپیوتر، بالا رفتن دما و داغ شدن کامپیوتر، سر و صدای بیش از حد از کامپیوتر، مشکلات گرافیکی، مشکلات مربوط به کیبورد و … همه این مشکلات می تواند نشانه از ایراد در مادربرد باشد اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد بنابراین در صورت وجود اختلال در عملکرد کامپیوتر حتما باید به یک تعمیرکار مجرب و ماهر مراجعه کنید تا بتواند به درستی دستگاه شما را عیب یابی کند در غیر این صورت باعث مشکلات بیشتری می شود. مشکلات رایج خراب شدن مادربرد کامپیوتر به طور کلی زیاد است. مجموعه ای از مدار های متفاوت بر روی مادربرد کامپیوتر سوار شده اند بنابراین هرگونه مشکل می تواند مربوط به ایرادات مادربرد باشد.

  خرابی فن کامپیوتر، سرویس دیر به دیر کامپیوتر ( وجود گرد و غبار در داخل بدنه ی کامپیوتر)، قدیمی بودن قطعات سوار شده بر روی مادربرد و پوسیدگی آن ها، مشکلات مربوط به برق و ولتاژ (نوسانات الکتریکی)، نفود رطوبت به داخل دستگاه (آب خوردگی)و … همه ی این ها می تواند به طور مستقیم بر روی مادربرد تاثیر بگذارد و باعث خراب شدن مادربرد کامپیوتر شود بنابراین برای جلوگیری از خرابی مادربرد کامپیوتر و نیاز به تعمیر مادربرد کامپیوتر حتما دستگاه خود را به موقع برای سرویس کردن و پاک کردن آن از آلودگی و همچنین تست سلامت عملکرد فن کامپیوتر خود به یک مرکز تعمیرات مطمئن ببرید.

  حتی اگر قطعات دیگر کامپیوتر شما مانند پردازشگر مرکزی (سی پی یو)، فن کامپیوتر یا کارت گرافیک کامپیوتر آسیب دیده باشد و شما برای تعمیر آن ها اقدام نکنید، در دراز مدت باعث خراب شدن مادربرد کامپیوتر شما می شوند و شما باید هزینه بیشتری را برای تعمیر کامپیوتر خود متحمل شوید زیرا هزینه تعمیر مادربرد کامپیوتر بسیار بیشتر از تعمیرات سایر قطعات کامپیوتر می باشد و بیشتر بودن هزینه آن به این علت است که تعمیر مادربرد کامپیوتر نیازمند مهارت و دقت بسیار زیادی است.

  هزینه تعمیر مادربرد کامپیوتر

  مادربرد انواع متفاوتی دارد و هزینه تعمیر مادربرد کامپیوتر شما نیز بستگی به نوع مادربرد بکار رفته در سیستم دارد. از موارد دیگری که در هزینه تعمیر مادربرد کامپیوتر تاثیر گذار است می توان به نوع مشکل و آسیب وارد شده به این قطعه سخت افزاری ضروری اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که در صورت به وجود آمدن کوچکترین مشکل و وارد شدن کوچکترین آسیبی به مادربرد دستگاه سریعا برای تعمیر مادربرد کامپیوتر خود اقدام کنید زیرا عدم انجام تعمیرات مادربرد کامپیوتر و رفع خرابی مادربرد کامپیوتر در دراز مدت باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری در سیستم سخت افزاری یا نرم افزاری کامپیوتر می شود. تعویض مادربرد کامپیوتر می تواند هزینه بسیار زیادی نسبت به تعمیر مادربرد کامپیوتر داشته باشد چرا که مادربرد قطعه اصلی کامپیوتر است و تعویض آن در صورتی که قطعه جایگزینی شده اصل و 100% اورجینال باشد هزینه بسیار زیادی خواهد داشت. حتما دقت داشته باشید که مرکز تعمیرات کامپیوتری که انتخاب کرده اید برای جایگزینی قطعه سخت افزاری آسیب دیده از نمونه اصلی استفاده کنند زیرا در غیر این صورت آسیب بسیار زیادی در دراز مدت به کامپیوتر شما وارد می شود.

  خراب شدن مادربرد کامپیوتر

  رفع خرابی مادربرد کامپیوتر به صورت تخصصی

  قطعه سوختگی: سوختن بخش کوچکی از مادربرد کامپیوتر مانند سوختگی بعضی از مدار های سوار شده بر روی صفحه مادربرد

  مشکلات مربوط به خازن: خراب شدن خازن مادربرد می تواند کارایی مادربرد کامپیوتر شما را به طور کامل تحت تاثیر خود قرار دهد و عملکرد آن را به طور کامل مختل کند.

  ایرادات مربوط به شیار های موجود بر روی صفحه مادربرد کامپیوتر یا خرابی چیپ مادربرد کامپیوتر که هرکدام مربوط به بخشی از کارایی کامپیوتر است نیز می تواند مشکلات گسترده ای به وجود آورد.

  یک مرکز تعمیرات حرفه ای برای انجام تعمیرات مادربرد کامپیوتر به صورت تخصصی باید در ابتدا توانایی این را داشته باشید که عیب یابی صحیح انجام دهد و سپس به تعمیر مادربرد کامپیوتر بپردازد. در فرآیند اقدامات تعمیرات مادربرد کامپیوتر عیب یابی مهم ترین مرحله است زیرا احتمال اشتباه را به حداقل می رساند.

  × مشاوره نیاز داری؟ اینجا کلیک کن