تعمیر پرینترهای اپسون

تعمیر پرینترهای اپسون و توضیحاتی در باره این برند معروف

تعمیر پرینترهای اپسون و راه کار هایی برای مقابله با مشکلاتی که برای این پرینتر ممکن است پیش بیاید

– تعمیر پرینترهای اپسون ( Epson ) :

پرینتر یا چاپگرهای اپسون یکی از معروف ترین برندها و پرمصرف ترین در میان کاربران این محصول هستند .این پرینتر توسط شرکت ژاپنی اپسون ، تولید می شود و همانطور که همه ی کاربران محصولات شرکت های ژاپنی می دانند ، این قبیل از تولیدات آنها بسیار با دوام اند و نیازهای کاربران را در طولانی مدت رفع میکنند. با این حال بازهم هر محصولی در طول عمر خود دچار مشکلاتی فنی می شود که اکثر این مشکلات قابل حل هستند . مشکلات روتین که ممکن است کاربران پرینترهای اپسون با آنها مواجه شوند را در این قسمت میتوانید مطالعه کنید و نحوه ی رفع این مشکلات را در این قسمت پیدا کنید و درصورت خرابی پرینتر اپسون خود ، از این روش ها برای رفع مشکل دستگاهتان استفاده کنید .

 • درصورتی که پرینتر شما مثل سابق کار نمیکند و دچار مشکل شده ، ابتدا کابل برق دستگاه پرینتر خود را بررسی کنید و از سالم بودن کابل ، دوشاخه و حتی پریزی که دستگاه شما به آن متصل است ، اطمینان حاصل کنید . گاهی بهتر است دوشاخه ی دستگاه را از پریز جدا کنید و چند دقیقه بعد ، آن را مجددا متصل کنید . این بررسی ها برای برطرف کردن مشکل پرینتر شما گاهی کاربردی است و مشکل را رفع میکند و دیگر شما نیاز به تعمیر پرینترهای اپسون خود ندارید .
 • راه حل بعدی چک کردن کابل های اتصال پرینتر و کامپیوتر است . ابتدا مطمئن شوید کابل صحیح مخصوص دستگاه اپسونتان استفاده کردید . سپس مطمئن شوید اتصال کابل ها در پورت های مخصوص خود است . ناگفته نماند در صورتی که از اتصال USB استفاده میکنید ، مطمئن شوید درایور پرینتر به درستی در سیستم کامپیوترتان نصب شده باشد . برای بررسی صحیح بودن درایور باید روی آیتم My Computer کلیک راست کنید و گزینه ی Properties و بعد گزینه ی Device Manager را انتخاب کنید. سپس نام پرینتر خود را در این قسمت بیابید . اگر کنار آن علامتی زرد رنگ بود ، یعنی پرینتر شما به درستی شناسایی نشده است و باید درایور را حذف کرده و پرینترتان را خاموش کنید . تمام اتصالات را از کامپیوتر جدا کنید و کامپیوتر را ری استارت کنید تا تعمیر پرینترهای اپسون به صورت موقت انجام شود .

بعد از روشن شدن کامپیوتر ، مجددا کابل ها را به طور صحیح به کامپوتر و پرینتر نصب کنید و درایور به روز را مجددا نصب کنید . به روز بودن درایور هم بسیار مهم است .

 

 • اگر از پرینتر در یک شبکه استفاده میکنید و پرینتر شما مشکل پیدا کرده و کار نمیکند ، باید تنظیات شبکه را بررسی کنید . اگر تنظیمات مشکل داشته باشد باید آنرا رفع کنید و بعد job های دیگر کامپیوترها را بررسی کنید و ببینید چاپ می شوند یا نه . اگر job پرینت آنها انجام می شود امکان دارد که پرینتر و یا سیستم کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشد . اگر از تمامی اتصالات در شبکه مطمئنید ، امکان دارد که تنظیمات شبکه مشکل داشته باشد و این مشکل باید توسط ادمین شبکه بررسی شود.
 • گاهی ممکن است کامپیوتر به دستگاه پرینتر اطلاعاتی را بفرستند ولی پرینتر به درستی عمل نکند . این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات کاربران پرینترهای اپسون است . برای رفع این مشکل باید ابتدا کابل را بررسی کنید و مطمیئن شوید کابل مختص پرینتر است و سالم است و اتصال آن با کامپیوتر امکان پذیر است . درایور پرینترها هم باید بررسی کنید .( به همان شیوه ای که در پارت قبلی گفته شد ) تا اگر نیازی به تعمیر پرینترهای اپسون متوجه شوید .
 • گاهی ممکن است صدای پرینتر همانند سابق به گوش برسد اما عمل چاپ صورت نگیرد . برای رفع این مشکل باید اهرم تنظیم ضخامت کاغذ بررسی شود ( باید متناسب با کاغذی که استفاده میکنید باشد ) . ریبون را بررسی کنید ممکن است ریبون پرینتر شل شده باشد و یا ریبون کارتریج درست سر جایش قرار نگرفته باشد تا تعمیر چاپگر اپسون خود را انجام داده باشید .
 • پرینتر کاغذها را به درستی تغذیه نمیکند و دو یا چند ورق باهم و هم زمان وارد پرینتر می شوند . این مشکل هم برای بسیاری از کاربران پیش می آید . به همین دلیل باید خاطر نشان کرد که این عاملی برای خرابی نیست و یا خرابی محسوب نمیشود چرا که ممکن است به دلیل الکریسیته ی ساکن کاغذها به هم چسبیده باشند.
 • دلیل کمرنگ بودن اطلاعات پرینت گرفته شده در پرینتر ممکن است به دلیل سرعت بالای پرینت باشد که میتوان آن را تنطیم کرد و سرعت پرینت را کاهش داد . حتی ممکن است ریبون کارتریج فرسوده شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد . میتوانید اهرم کاغذ را هم بررسی کنید و درصورت لزوم مجددا تنظیم کنید تا تعمیرات پرینترهای اپسون خود به درستی صورت گیرد .
 • گاهی نقطه ها در پرینت ها چاپ نمیشوند . ممکن است هد پرینتر شما آسیب دیده باشد و نیاز به تعمیر داشته باشد . توجه داشته باشید که کار تعمیر پرینترهای اپسون باید توسط افراد متخصص صورت گیرد تا مشکلاتی دیگر برای پرینتر پیش نیاید و اگر اجزای دیگر نیز نیاز به بررسی و تعمیر داشت، به درستی تعمیر شوند .
 • گاهی ممکن است فونت ها و سیمبل ها و کاراکترهای عجیب در پرینت شما مشاهده شود . برای رفع این مشکل قبل از انجام هرکاری ، اتصال کابل ها را چک کنید . به تنظیمات نرم افزار پرینتر خود مراجعه کرده و Character Table را پیدا کنید و تنظیمات آن را بررسی کنید و درصورت لزوم اصلاح کنید . ممکن است پرینتر به درستی در نرم افزار انتخاب نشده باشد. به آن مراجعه کرده و مجددا تنظیم کنید. اگر مشکل رفع نشد ممکن است نرم افزار نصبی شما در سیستم ، متناسب با پرینتر اپسون شما نباشد .
 • گاهی ممکن است کد خطا برروی صفحه ی نمایشگر پرینترتان مشاهده کنید. برای رفع آن ها به دفترچه ی راهنمای دستگاهتان مراجعه کنید تا راحت تر بتوانید برای تعمیر پرینترهای اپسون خود اقدام کنید .

تعمیر پرینترهای اپسون

 • ممکن است رنگ ها در پرینت شما ، همان رنگ های واقعی در تصویر نباشند. برای رفع این مشکل ابتدا به بخش پیکربندی کاغذ مراجعه کنید و تراکم رنگ را تنظیم کنید .این کار را هم در ویندوز و هم در Mac توسط Paper Configuration صورت میگیرد . ناگفته نماند عموما رنگ ها در مانیتور و کاغذ پرینت گرفته شده، تغییرات جزئی دارند و این نشانه ی خرابی پرینتر شما نیست .
 • ممکن است لبه های پایین کاغذ شما پس از پرینت دارای رنگ و لکه باشد .برای رفع این مشکل تاخوردگی های احتمالی کاغذ را صاف کنید .درسیستم عامل های ویندوز درصورتی که از Epson Special Media استفاده میکنید باید تنظیمات مدیا را در منوی اصلی بررسی کنید. و در سیستم عامل های مک تنظیمات مدیا را در تنظیمات پرینت انتخاب شده در Print dialog چک کنید . ضخامت کاغذی که استفاده میکنید را در Select Type mode بررسی کنید و درست وارد کنید. در این قسمت PLATEN GAP را نیز در حالت WIDE قرار دهید .

 

در ادامه باید گفت پرینترهای اپسون با وجود راحت بودن و مقاوم بودن ،دارای نازل هایی آسیب پذیر هستند  و نازل های دستگاه های پرینتر اپسون درصورت مسدود شدن، میزان بازدهی کارتریج ها را نیز کاهش می دهد . و میتوان گفت ضعیف شدن نازل ها با  افزایش کیفیت چاپ دستگاه های اپسون ارتباط مستقیم دارد چرا که قطر نازل ها کمتر شده و کیفیت چاپ بیشتر می شود و این مربوط به کاهش اندازه ها و پیشرفت های تکنولوژیکی مدرن است . در نتیجه نازل ها سریعا مسدود می شوند.

برخی تصور میکنند با استفاده از کارتریج اصلی ( OEM ) هیچگاه نازل های دستگاه شما مسدود نمی شود و برخی هم تصور میکنند با تمیز کاری مرتب و دوره ای هد چاپ ، هیچگاه مشکل مسدود شدن نازل برای دستگاه شما پیش نمی آید. اما این دو باور تقریبا صحیح نیستند درواقع اگر از کارتریج های عمومی یک شرکت معتبر استفاده کنید که با دستگاه شما سازگاری دارد ، این کارتریج ها جای کارتریج های اصلی را برای دستگاهتان می گیرند.

 

همه ی پرینترها معمولا هنگام روشن شدن یک چرخه ای را برای تمیز کردن هد چاپ طی می کنند. در طی این چرخه دستگاه پرینتر کمی جوهر را داخل نازل ها وارد میکند تا آنها را تمیز کند . این چرخه بسیار مهم و سودمند است و در طول عمر نازل ها تاثیرگذار است . برخی کاربران پرینترهایشان را هیچگاه خاموش نمیکنند اما متوجه نیستند انجام این کار در طولانی مدت باعث میشود دیگر پرینترشان روشن نشود. بنابراین توصیه می شود در طول شبانه روز دستگاه پرینتر اپسون خود را خاموش کنید .

 

 

دیجیبان برای راحتی شما امکاناتی را فراهم کرده است ، شما می توانید برای تعمیر پرینترهای اپسون t50 و یا تعمیر پرینترهای اپسون تهران و یا خدوماتی از این قبیل با کارشناسان و پشتیبانان دیجیبان تماس بگیرید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *