توجه خاص به اهمیت پاور کامپیوتر و تعمیر پاور

پاور یا منبع تغذیه کامپیوتر هسته اصلی سیستم می باشد عملکرد پاور کامپیوتر بسیار حیاتی و تعیین کننده است چون انرژی الکتریکی مورد نیاز بقیه قطعات کامپیوتر را تامین می کند همچنین به دلیل اینکه دائما در حال کار است و معمولا گرم می شود در معرض خرابی قرار دارد و اگر خراب شود عملکرد کلی کامپیوتر شما با اختلال مواجه می شود. اگر پاور کامپیوتر شما هم با مشکل مواجه شده و قصد تعمیر آن را دارید ابتدا ویدئو زیر را ببینید سپس می توانید فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل کنید تا کارشناسان دیجی بان در اسرع وقت برای مشاوره و عیب یابی با شما تماس بگیرند.

مهم!

4 نکته مهم در مورد تعمیر کامپیوتر
حتما قبل از اقدام به تعمیر کامپیوتر

ویدئو زیر را ببینید

دیجی بان کیست؟ و چطور به شما کمک میکند؟

دیجی بان، همراه و پشتیبان همیشگی شما است و همه مسایل و مشکلات شما در فضای دیجیتال اعم از سخت افزاری و نرم افزاری را حل می کند.

با خیال راحت کامپیوتر خود و تجهیزات جانبی آن را برای تعمیر به دیجی بان بسپرید و از نتیجه مطمئن باشید.

ما برای رفع دغدغه های شما آماده ایم

مزایای استفاده از خدمات دیجی بان

 • 4 روز مهلت تست

  یکی از دغدغه های مشتریان گارانتی تعمیرات و مهلت تست است، دیجی بان تا 4 روز پس از تحویل تعمیرات خود را گارانتی می نماید در این مدت اگر در حال استفاده از کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن هر مشکلی ایجاد شود دیجی بان ایراد ایجاد شده را برای شما رفع می کند.

 • استفاده از قطعات اصل (اورجینال)

  همواره برای تعمیر کامپیوتر شما از قطعات اصل و معتبر موجود در بازار استفاده می نماییم.

 • تعمیرکاران مجرب، کارآزموه و مطمئن

  تعمیرکارانی باتجربه و مطمئن که علاوه بر تعمیرات صحیح، از دستگاه شما نیز محافظت می کنند و دستگاه شما نزد آنها ایمن و مطمئن خواهد بود

 • رسیدگی سریع و بدون معطلی

  می دانیم که زندگی روزمره همه ما به دستگاه های الکترونیک بخصوص کامپیوتر و تجهیزات آن وابسته شده  بنابراین عدم تاخیر و تعمیر کامپیوتر در کوتاه ترین زمان ممکن را از وظایف اصلی خود می دانیم و به آن توجه می کنیم.

هزینه تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی آن چقدر است؟

با توجه به طیف وسیع مشکلات و ایراداتی که کامپیوتر و لوازم جانبی آن می تواند پیدا کند اعم از سخت افزاری و نرم افزاری، هزینه بسیار متفاوت است، ولی تا کنون بیشترین و کمترین هزینه ای که در دیجی بان برای تعمیر لپ تاپ پرداخت شده بین 2.800.000 تا 120.000 تومان بوده است.

 • کمترین هزینه تعمیر کامپیوتر: 120.000 تومان
 • بیشترین هزینه تعمیر کامپیوتر: 2.800.000 تومان

اگر ایرادات نرم افزاری باشند با هزینه کمتر و هرچه تعمیرات مربوط به قطعات سخت افزاری مانند LCD یا مادربرد باشد هزینه بیشتر خواهد شد.

اگر هزینه تعمیر خارج از محدوده فوق باشد حتما قبل از انجام با شما در مورد آن مشورت خواهد شد.

قیمت تعمیر کامپیوتر

زمان تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی آن چقدر است؟

کامپیوترها و لوازم جانبی آن از دستگاه های الکترونیکی پیچیده ای هستند که از آنها استفاده می کنیم و ممکن است ایرادات و اشکالات بسیار متفاوتی پیدا می کنند بر حسب نوع ایراد زمان تعمیر آنها می تواند بسیار متفاوت باشد. تا کنون در دیجی بان:

 • بیشترین زمان تعمیر یک کامپیوتر: 10 روز
 • و کمترین زمان تعمیر کامپیوتر: 1 روز بوده است

اگر مدت زمان خارج از محدوده فوق باشد حتما با شما در مورد آن مشورت خواهد شد.

تعمیرات کامپیوتر

چرا به دیجی بان اعتماد کنیم؟

تا کنون تعمیر کامپیوتر و لوازم جانبی بیش از 1100 مشتری که به دیجی بان اعتماد کرده اند انجام شده است

1100+

کامپیوتر تعمیر شده و مشتری راضی

همه کامپیوترها و تجهیزات جانبی آن نیاز به تعمیر پیدا می کنند، در نمودار زیر سهم انواع تعمیرات کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن که توسط دیجی بان انجام شده آورده شده است.

نظر برخی مشتریان درباره دیجی بان

با تشکر از شرکت دیجی بان . من از نحوه برخورد پرسنل و انجام کارها راضی بودم

سودابه مرادیتعمیر مادربورد کامپیوتر

کامپیوتر من مشکل هارد داشت به خوب تعمیر شد و سالم  و در مدت کوتاه تحویل شد

ممنونم

ماهان علی یاریتعمیر هارد کامپیوتر

فن مشکل کامپیوتر داشت و داغ میکرد و صدا میداد ضمنا مشکل نرم افزاری هم داشتم

فن تعویض با تعویض اوکی شد و با نضب مجدد ویندوز کاملا کامپیوترم درست شد

علی اکبر موحدیتعمیر فن و نرم افزار

با تشکر از از سایت دیحی بان مشکل کارت گرافیک و پرش مانیتور داشتم برطرف شد

سید مجید حسینیتعمیر کارت گرافیک

برای دریافت مشاوره رایگان و درخواست تعمیر کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن اینجا کلیک کنید و در صورت نیاز میتوانید مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید

 

پاور کامپیوتر یا منبع تغذیه وسیله الکترونیکی است که انرژی الکتریکی را توسط بار الکتریکی تأمین میکندکارکرد اصلی پاور کامپیوتر تبدیل یک شکل از انرژی الکتریکی به دیگری است بنابراین پاور کامپیوتر گاهی به عنوان مبدل برق شناخته می شود. برخی از پاورهای کامپیوتر دستگاه های جداگانه ای هستند که سایر دستگاه ها به همراه بارهای آنها در دستگاه های بزرگتر ساخته شده اند نمونه های دوم شامل پاور کامپیوتری است که در کامپیوتری های رومیزی و دستگاه های الکترونیکی مصرفی یافت می شود پاور کامپیوتر نه تنها یکی از مهمترین قسمتهای کامپیوتر شخصی است بلکه در دید بیشتر افراد نادیده گرفته شده است. به قول یک کمدین معروف به پاور کامپیوتر هیچ احترامی نمی گذارد!  افراد ساعتها در بحث در مورد سرعت پردازنده ، ظرفیت حافظه ، ظرفیت و سرعت ذخیره سازی دیسک ، عملکرد آداپتور فیلم ، اندازه مانیتور و موارد دیگر صحبت می کنند  اما بندرت حتی پاور کامپیوتر خود را در نظر می گیرند. پاور کامپیوتر برای اکثر مردم یک جعبه فلزی غیر قابل توصیف است که درون کامپیوتر شخصی آنها قرار دارد چیزی که تقریباً به آن توجه نمی شود.

 

پاور کامپیوتر هسته اصلی سیستم شما میباشد عملکرد پاور کامپیوتر بسیار مهم است زیرا انرژی الکتریکی را برای سایر مؤلفه های سیستم تأمین می کند. همچنین یکی از مؤثرترین قطعات در معرض خرابی در هر سیستم کامپیوتری بشمار میرود ، خصوصاً به این دلیل که بسیاری از مونتاژ کننده های سیستم از ارزان ترین پاور کامپیوتر استفاده می کنند. بنابراین با ارائه ولتاژ ناصحیح یا نامنظم میتواند به سایر اجزای کامپیوتر شما آسیب برساند به دلیل اهمیت آن برای عملکرد صحیح و قابل اعتماد سیستم باید هم عملکرد ، هم محدودیت های پاور کامپیوتر و همچنین مشکلات احتمالی و راه حل های آنها را درک کنید از آنجا که شکل بدنی (ضریب فرم) پاور کامپیوتر به کیس مربوط می شود برخی از این اطلاعات نیز مربوط به نوع شاسی یا کیس مورد نظر شما است.

 

 

موارد جدی در تعمیر پاور

 

عیب یابی پاور کامپیوتر اساساً به معنای جدا سازی آن به عنوان دلیل بروز مشکلات درون سیستم و در صورت لزوم جایگزینی است بسیاری از علائم باعث می شوند که گمان کنیم پاور کامپیوتر در یک سیستم خراب است بررسی این مسئله برای تکنسین بی تجربه ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد زیرا گاهی اوقات به نظر می رسد ارتباط کمی بین علائم و علت وجود دارد به عنوان مثال در بسیاری از موارد یک پیام خطای بررسی میتواند مشکلی در پاور کامپیوتر را نشان دهد ممکن است این پیام عجیب به نظر برسد زیرا پیام بررسی به طور خاص به حافظه ای که شکست خورده است اشاره دارد . پاور کامپیوتر حافظه را تغذیه می کند و حافظه با قدرت ناکافی از کار می افتد برای اینکه بدانیم این نوع خرابی در ارتباط با برق است و از حافظه ایجاد نمی شود تجربه کمی لازم است اگر پیغام بررسی یا مشکل دیگر به طور مکرر ظاهر شود و هر بار همان مکان حافظه را مشخص کند ، احتمالا مشکل حافظه معیوب است. اما اگر مشکل تصادفی به نظر برسد یا اگر مکان حافظه پیام خطا عنوان کرد که تصادفی نیست ، به نظر می رسد تصادفی است در زیر لیستی از مشکلاتی که اغلب مربوط به تعمیر پاور است را بیان می کنیم:

 

 • اختلال در راه اندازی سیستم و خاموش و روشن سیستم
 • راه اندازی مجدد بصورت خودکار یا قفل متناوب در حین کار
 • بررسی برابری متناوب یا سایر خطاهای نوع حافظه
 • عدم چرخش دیسک سخت و فن به طور همزمان
 • گرمای بیش از حد به دلیل خرابی فن
 • تأخیر کوچک و بروز ریست شدن سیستم
 • شوک الکتریکی روی کیس سیستم یا کانکتورها
 • تخلیه استاتیک اندک و اختلال در عملکرد سیستم

 

 

 

چند راهکار ساده برای تعمیر پاور

 

در حقیقت هرگونه بروز مشکل متناوب در سیستم می تواند ناشی از پاور کامپیوتر باشد البته علائم کاملاً واضح مانند سیستم کاملا مرده بدون فن و نشانگر ، دود ، قطع کننده مدار دمیده  و … بررسی در تعمیر پاور را عنوان می کند.اگر به مشکل تغذیه مشکوک هستید ، برخی از اندازه گیری های ساده و آزمایش های پیچیده تر که در این بخش بیان شده است می تواند به شما در تعیین تعمیر پاور کمک کند  از آنجا که این اندازه گیری ها ممکن است برخی از خرابی های متناوب را تشخیص ندهد  ممکن است برای ارزیابی بلند مدت از منبع تغذیه یدکی استفاده کنید در زیر چند راهکار ساده برای کمک به شما در مورد مشکلات مربوط به تعمیر پاور را بیان می کنیم :

 1. ورودی برق را بررسی کنید اطمینان حاصل کنید که سیم به طور محکم در سوکت دیواری و در پریز برق قرار گرفته است.
 2. اتصالات برق DC را بررسی کنید اطمینان حاصل کنید که اتصالات برق مادربرد و درایو دیسک به طور محکم قرار گرفته اند و ارتباط خوبی برقرار می کنند پیچ های شل را بررسی کنید.
 3. خروجی برق DC را بررسی کنید و برای بررسی ولتاژ مناسب از یک مولتی متر دیجیتال استفاده کنید  اگر پایین تر از مشخصات است پاور کامپیوتر را جایگزین کنید.
 4. لوازم جانبی دیگر را بررسی کنید همه تابلوها و درایورها را بردارید و سیستم را دوباره امتحان کنید اگر کار می کند یکبار دیگر موارد را دوباره اضافه کنید تا دوباره سیستم خراب شود آخرین موردی که قبل از بازگشت خرابی اضافه شده است احتمالاً ناقص است.

 

نحوه تعمیر پاور کامپیوتر

 

بسیاری از انواع علائم می توانند مشکلات مربوط به تعمیر پاوررا نشان دهند. از آنجا که پاورکامپیوتر به معنای واقعی کلمه به سایر نقاط سیستم قدرت می دهد از مشکلات دیسک تا مشکلات حافظه و مادربرد اغلب به عنوان دلیل اصلی تعمیر پاور بشمار میرود در زیر به بررسی چند دلیل اصلی خرابی و تعمیر پاور با ذکر راهکار می پردازیم :

1-تجهیزات برق بیش از حد : پاور کامپیوتر ضعیف یا ناکافی می تواند ایده های شما را برای گسترش سیستم تداعی کند یکی از مشکلات در مورد  تعمیر پاور این است که آنها گاهی اوقات داغ میشوند و سیستم را مجبور به انجام چنین کاری میکنند. گرمایش و سرمایش مکرر اجزای کامپیوتر سرانجام باعث می شود که سیستم کامپیوترتان از کار بیفتد ، و اصول مهندسی تصریح می کنند که هر چه دمای کامپیوتر داغ تر باشد ، عمر آن کوتاه تر است. بسیاری از افراد توصیه می کنند منبع اصلی را در یک سیستم با مدل سنگین تر جایگزین کنید که این مشکل را حل می کند.

2-خنک کننده ناکافی : تهویه در یک سیستم نیز عامل مهمی بشمار میرود شما باید از جریان هوای کافی برای خنکی در موارد بروز گرما در سیستم اطمینان حاصل کنید امروزه بسیاری از پردازنده ها از هیت سینک های منفعل استفاده می کنند که برای خنکی تراشه به جریان هوای ثابت نیاز دارند داغترین تخته های در حال اجرا را به نزدیکترین فن یا سوراخ های تهویه در سیستم قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که جریان هوای کافی در اطراف هارد دیسک وجود دارد بخصوص برای آنهایی که با سرعت بالایی در حال چرخش هستند برخی از دیسک ها به سختی می توانند در حین کار مقداری گرما ایجاد کنند اگر دیسک های سخت بیش از حد گرم شوند داده ها از بین می روند. برخی از پاور کامپیوتر های جایگزین موجود ، دارای فن های خنک کننده با ظرفیت بالاتر نسبت به نمونه های اصلی هستند که می توانند عمر سیستم را به شدت طولانی کنند و مشکلات گرمایشی را به حداقل برسانند اگر سر و صدای سیستم بروز یک مشکل باشد مدل هایی با پنکه های خاص می توانند بی سر و صداتر از مدل های استاندارد کار کنند  پاور کامپیوتر غالباً از فن های با قطر بزرگتر استفاده می کنند که آهسته تر می چرخند  بنابراین ساکت تر عمل می کنند اما به همان اندازه هوا کمتر از فن های کوچکتر حرکت می کند. همیشه مطمئن باشید که کامپیوتر خود را با پوشش کیس اجرا کنید. در واقع  عدم پوشش باعث گرمادر سیستم میشود. با خاموشی پوشش ، فن پاور کامپیوتر دیگر هوا را از طریق سیستم بیرون نمی کشد. بنابراین فن تنها با خنکی منبع خنک می شود و بقیه سیستم باید با استفاده از همرفت ساده خنک شوند. اگرچه اکثر سیستم ها به همین دلیل بلافاصله گرم نمی شوند ، بسیاری از سیستم های شخصی به ویژه سیستم هایی که کاملاً گسترش یافته اند ، در مدت زمان 15 تا 30 دقیقه با اجرای پوشش بیش از حد گرم می شوند. علاوه بر این مطمئن شوید که هر جای خالی  براکت های پرکننده نصب شده است. اگر این براکت ها را بعد از برداشتن کارت خاموش کنید ، سوراخ حاصل در این حالت جریان هوا داخلی را مختل می کند و می تواند درجه حرارت داخلی بالاتری را ایجاد کند اگر مشکلات متناوبی را که مربوط به گرمای بیش از حد است را تجربه می کنید ، برای تعمیر پاور کامپیوتر فن دار جایگزینی پاورکامپیوتر با ظرفیت بالاتر معمولاً بهترین درمان است.

3-استفاده از مولتی متر دیجیتال : یک تست ساده که می توانید در یک پاور کامپیوتر انجام دهید بررسی ولتاژهای خروجی است این نشان می دهد که پاور کامپیوترتان به درستی کار می کند و ولتاژهای خروجی در محدوده تحمل صحیح هستند توجه داشته باشید که باید تمام ولتاژ ها را با پاور کامپیوتر متصل بطور مناسب اندازه گیری کنید در حالی که پاور کامپیوتر هنوز در سیستم نصب شده است و به مادربرد و دستگاه های جانبی وصل شده است.

 

 

 

راه حل گرانبها برای تعمیر پاور گرین

 

اگر پاور کامپیوتر خراب شده یا کار نکند کامپیوتر نیز قادر به کار نخواهد بود  برای تشخیص آسیب در تعمیر پاور کامپیوتر green ابتدا باید آزمایش زیر را انجام دهیم که مراحل آن به شرح زیر است:

 

 • ابتدا کابل برق PSU را از اتصالات برقی خاموش کنید.
 • خروجی PSU را از تمام اجزای کامپیوتر متصل کنید.
 • کابل برق PSU را که از شبکه جدا شده است دوباره وصل کنید.
 • سیم های 10 تا 20 سانتی متر را آماده کنید که هر دو انتهای آن پوست کنده شده باشد.
 • خروجی کابل را PSU (پورت با 20 پین یا 24 پین) نگه دارید و سپس با استفاده از یک کابل ، کابل سبز را با کابل سیاه وصل کنید.
 • اگر هر دو کابل وصل شده بودند و فن در حال چرخش است بنابراین شرایط پاور کامپیوتر خوب است و اگر فن در حال چرخش نیست ، در اینصورت تعمیرات پاور green آغاز میشود.

 

 • اما اگر این آسیب به دلیل ایجاد یکی از مؤلفه های PSU ایجاد شود ممکن است ولتاژ خروجی ناپایدار شود و احتمالا به سایر اجزای موجود در کامپیوتر شما آسیب برساند بنابراین فراموش نکنید که هر کابل را بر اساس رنگ آن بررسی کنید در اینجا لیستی از ولتاژ خروجی پاور کامپیوتر که مربوط به تعمیر پاور گرین 330 بود آورده شده است.

 

قرمز: + 5 ولت

سفید: – 5 ولت

سیاه: زمین 0 ولت

زرد: + 12 ولت

آبی: – 12 ولت

بنفش: 5 ولت ایستاده است

نارنجی: + 3 ولت

سبز: DC روشن

قهوه ای: ولتاژ حس به MB

× مشاوره نیاز داری؟ اینجا کلیک کن