خرید دوربین مداربسته

نکات مهم برای خرید دوربین مداربسته

 

خرید دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته

در دنیای امروز استفاده از سیستم های کنترلی  و نظارتی تصویری به عنوان یکی از ابزارهای مهم مدیریت مراکز صنعتی و اداری جهت نظارت بر مکان های فیزیکی و نظارت بر کارمندان  و عملکرد مطلوب تجهیزات  به هدف کنترل و مدیریت کارآمد رواج دارد. بدین سیستم ها ، سیستم های تلویزیونی مداربسته و یا به عبارتی cctv می گویند . با توجه به اهمیت این موضوع خرید دوربین مداربسته یکی از مباحث مهم در زمینه خرید و تجهیز این موارد می باشد. این که برای خرید دوربین مدار بسته به چه نکاتی می بایست دقت کرد ؟

یکی از مواردی که بسیار در خرید دوربین مدار بسته مهم است قابلیت تشخیص حرکت یا motion detector می باشد .این قابلیت به توانایی دوربین در تشخیص حرکت افراد و یا اجسام در محدوده دید دوربین ها می باشد .             که به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری امکان پذیر است . و هر دو در سیستم های dvr قابلیت پیاده سازی دارد .

مورد دومی که در خرید دوربین مداربسته مهم می باشد قابلیت 360 بودن آن می باشد . که دراین قابلیت دوربین می تواند به تمامی مناطق دور خود احاطه پیدا کند و ضمن اینکه سنسور دوربین اجسام متحرک را تشخیص می دهد . با این قابلیت می تواند به صورت کاملا 360 درجه و مانند چشم مگس دور خود را کامل پوشش دهد.  در هنگام خرید دوربین مداربسته 360 درجه باید قابلیت اتصال آن به انواع dvr ها و همچنین ولتاژ ورودی آن توجه دقیقی انجام شود.

 

نکته مهم دیگری که باید دقت شود قیمت دوربین مدار بسته می باشد. در خرید دوربین مدار بسته خسیس نباشید . خرید دوربین مدار بسته ارزان گاها باعث می شود که کارایی که انتظار آن را از دوربین می کشید برآورده نشود . بدین معنا که وسعت دید دوربین ها و کارایی آنها متفاوت است . پیشنهاد می گردد حتما قبل از اینکه راسا به خرید دوربین مدار بسته اقدام کنید با یک مشاور و کارشناس خبره در این زمینه مشورت نمایید.  و در مورد هزینه کردن در این خصوص خسیس نباشید . چون سارقان با شناسایی کامل از دوربین ها اقدام به سرقت می کنند.

یکی از نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته این است که بدانید دوربین ها برای شما سارق را نمی گیرند و در حین سرقت هیچ اقدامی انجام نمی دهند. و باید مراقبت های لازم دیگر در جهت جلوگیری از سرقت را انجام دهید . اصولا دوربین ها یا قبل از سرقت به کار می آیند که سارقان با دیدن آنها دز سرقت در آن محل خودداری می کنند. و یا بعد از سرقت در صورت ضبط تصاویر به کار می آیند. همچنین درخصوص امنیت دوربین ها دقت کنید که دوربین ها با برق کار می کنند که سارقان با دانستن این موضوع و فهمیدم تامین منبع برق دوربین ها به راحتی می توانند با قطع کردن برق دوربین ها آنها را از مدار خارج کرده و به راحتی به سرقت خود بپردازند . لذا دقت کنید که حتما منبع برق دوربین ها به صورت جدا و مستقیم باشد .

خرید دوربین مدار بسته بیسیم هم یکی از مورادی است که باید به آن دقت شود . در این خصوص باید ذکر کرد که در این دوربین ها نهایت کابل انتقال دیتا رو حذف نمود. ولی برای تامین برق آن نیاز به سیم وجود دارد. از دوربین های بیسیم در مواردی استفاده می شود که یا امکان سیم کشی کابل انتقال دیتا وجود ندارد و یا فاصله به نحوی می باشد که بهتر از بیسیم کار شود . ولی برای تامین برق آن باید حتما از برق شهری و یا در مواردی می توان از برق خودرو استفاده کرد.

مهمترین انتظاری که از یک دوربین مدار بسته می رود وضوح دوربین و میزان روشنایی آن می باشد . منظور از وضوح کیفیتی است که مشخص شود تصاویر تا چه شد شفاف و و خوانا می باشد.

همچنین در مواردی که استفاده دوربین ها در شب مهم و حیاتی می باشد باید از دوربین هایی استفاده نمود که امکان دید در شب مناسب داشته باشند . تمام این موارد باید برای خرید دوربین مدار بسته دقت شود تا بتوانیم بهترین کارایی را از استفاده از این تکنولوژی بهره برد .

موردی که در بسیاری از مکان مختلف پیش می آید و عملانصب دوربین مدار بسته را بی فایده می کند عدم وجود پشتیبانی مناسب و نگهداری مناسب می باشد. بدین معنا که این سیستم دوربین مدار بسته شامل دوربین ها و dvr مانند خیلی از دستگاه های دیگر مانند آسانسور نیاز به پشتیبانی دارد . و می بایست در فواصل زمانی معین مثلا 1 ماهه یا دو ماهه کل سیستم ارزیابی و از کیفیت تصاویر و ضبط آنها و عملکرد صحیح هر دوربین اطمینان حاصل کرد . وگرنه در غیر این صورت ممکن است به تصوراینکه دوربین ها در حال ضبط می باشند شما مدت های از ضبط تصاویر محل مورد نظر غافل شده باشید .

نکته آخر و مهم برای خرید دوربین مداربسته انتخاب dvr مناسب می باشد که می بایست با توجه به موقعیت محل حتما از dvr مناسب که با مشورت با کارشناسان انتخاب می شود خریداری شود. دوربین فقط کار فیلم برداری را انجام می دهند و ضبط تصاویر به عهده dvr می باشد. لذا هم می بایست تامین برق dvr به نحوی باشد که نتوان به راحتی برق آن را قطع کرد . و همچنین با توجه به اینکه هر dvr مجهز به یک هارد میباشد. هارد آن به نحوی انتخاب شود که حتما میزان روز کافی را ذخیره نماید . مواردمختلف پیش آماده است که سرقتی برای 1 ماه قبل انجام شده است . منتهی به دلیل عدم امکان ضبط به صورت اتوماتیک فیلم های قبلی پاک شده است . همچنین می بایست در صورت محدود بودن ظرفیت هارد DVR در فواصل زمانی مناسب از فیلم های روی آن بک اپ گرفت.

اخیرا Dvr هایی به بازار آماده است که می تواند با ارتباط از طریق اینترنت فیلم های ضبط شده را در فضاهای ابری ذخیره و عملا تا مدت زمان بسیار زیادی از مزای این مزاها استفاده و مشکل ذخیره سازی را حل نماید .

 

نکته پایانی در خرید دوربین مداربسته این است که بدانیم نصب دوربین مدار بسته تا زمانی که نقض حریم خصوصی افراد را شامل نشود هیچ مانعی ندارد. منتهی در مکان های عمومی هم نباید نصب دوربین مداربسته به صورت مخفیانه صورت بگیرد و همچنین می بایست حتما با استفاده از علامت ها و پلاکاردهایی نصب دوربین مداربسته در آن مکان به اطلاع همگی برسد . مراجع قضایی اغلب نگاه مثبتی به این موضوع دارند .و از نصب دوربین ها استقبال می کنند . البته در صورتی که با رضایت کلیه افراد مثلا در مشاعات ساختمان نصب شده باشد .

در خصوص برند های مختلف برای انتخاب خرید دوربین مداربسته توجه شود که بهترین برند ها هم گاها مدل های بی کیفیتی تولید می کنند. لذا ضمن داشتن گارانتی دوربین ها سعی شود ازبرند هایی استفاده شود که اولا جواب خود را در بازار پس داده اند و همچنین تعدادی مختلفی از فروشندگان آن را توصیه کنند . چون گاها برخی ازفروشندگان به دلیل سود بالای یک برند فقط آن برند را تبلیغ کرده می فروشند درصورتی که کیفیت لازم را جهت انجام کارهای مختلف ندارد و همچنین درد سر های مختلف برای پشتیبانی دارد.  و یا برخی از برند ها قیمت اولیه ارزان دارند منتهی در صورت خرابی عملا پشتیبانی مناسبی برای آنها وجود ندارد که مستلزرم هزینه کردن زیاد تر میباشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *