شارژ کارتریج

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج

 

_ توضیحی راجع به کارتریج و نحوه ی تعویض و خارج کردن آن از پرینتر برای نواع پرینتر ( شارژ کارتریج   hp، شارژ کارتریج canon ، شارژ کارتریج brother ، شارژ کارتریج Epson ، … ) و شارژ کاتریج پرینتر

 

:

 

_ کارتریج چیست ؟

چاپگرها دو نوع اند : (جوهر افشان و لیزری ) . در چاپگرها منبعی برای نگهداری رنگ وجود دارد که در پرینتر های جوهر افشان ، کارتریج نامیده می شوند و در پرینتر های لیزری ، تونر گفته می شود .

 

_  نحوه ی عمل کرد کارتریج در چاپگرهای جوهر افشان :

قطرات ریز جوهر از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد ، روی صفحه ی سفید کاغذ پاشیده می شوند و متناسب با میزان کیفیت چاپگر ، تصاویر و نوشته های مورد نظر روی صفحه چاپ می شوند . این تصاویر و نوشته ها می توانند به صورت سیاه سفید و یا رنگی باشند .

کارتریج های رنگی موجود در چاپگرهای جوهر افشان ، شامل رنگ های آبی ( cyan ) ، قرمز ( magenta ) ، زرد  ( yellow )و سیاه ( black ) هستند .

برخی از چاپگرهای جوهرافشان رنگی ، فاقد کارتریج رنگ مشکی هستند و  با ترکیب سه رنگ اصلی آبی ، قرمز و زرد ، رنگی مرکبی و تیره ای ، مایل به سبز لجنی یا آبی تیره به وجود می‌آورند که برای نوشتن متن ها رنگ مناسبی نیست .

در چاپگرهای جوهرافشان قدیمی ، کارتریج‌ های سه رنگ اصلی به هم وصل بودند و هنگام تمام شدن رنگ یکی از مخزن ها ، به اجبار برای استفاده ی بعدی باید هر سه رنگ با هم تعویض می شدند . در چاپگرهای جدید به خاطر جدا بودن کارتریج ها از یکدیگر ، این مشکل بر طرف شده و در صورت تمام شدن رنگ ، فقط همان کارتریج تعویض می شود .

امروزه برای چاپ عکس های با کیفیت و حرفه ای ، چاپگرهایی با شش کارتریج مجزا از هم موجود است که علاوه بر چهار رنگ گفته شده ، رنگ قرمز روشن و آبی روشن را هم دارا می باشند که در طبیعی جلوه دادن عکس ها بسیار تاثیرگذار هستند .

ناگفته نماند که کارتریج چاپگرهای لیزری نیز برای دستگاه های سیاه سفید ، به صورت تک رنگ و برای دستگاه های رنگی با تونرهای چند رنگ آبی ، زرد ، قرمز و مشکی هستند .

 

 

_ از کجا بفهمیم جوهر کارتریج تمام شده یا در شرف تمام شدن است ؟

معمولا پرینتر پیغامی در رابطه با اتمام جوهر کارتریج می دهد . ممکن است در مدل های قدیمی چاپگرها این پیغام وجود نداشته باشد بنابراین می توانید کارتریج را بررسی کنید و میزان جوهر موجود در کارتریج را چک کنید . اگر جوهر در پایین ترین سطح بود یعنی باید اقدام به تعویض و شارژ کنید .

هنگامی که تصاویر چاپ شده رنگ هایشان متفاوت است و همان رنگ موردنظر چاپ نشده ، یعنی جوهر کارتریج دچار مشکل شده و در شرف اتمام است . سریعا باید کارتریج را تعویض کنید . اگر سریعتر کارتریج را قبل از اتمام جوهر شارژ کنید ، شانس کار مجدد با آنرا خواهید داشت  .

 

 

_ هنگام تمام شدن جوهر کارتریج چه کار باید کرد؟

کارتریج را می توان از دستگاه خارج کرد و در آن مجددا جوهر ریخت . به این عمل شارژ کردن کارتریج گفته می شود . برای شارژ کردن کارتریج باید به این صورت عمل کنید :

کارتریج را از دستگاه چاپگر خارج کنید و داخل کیسه ی پلاستیکی بگذارید . یک دستمال کاغذی ضخیم یا پارچه را نمناک کنید و کنار کارتریج داخل کیسه بگذارید ( حواستان باشد که قسمت های جوهری کارتریج با دستمال نمناک تماس نداشته باشد  ) . در آخر کیسه راببندید و با یک حلقه کش لاستیکی دور تا دور پلاستیک حاوی کارتریج و دستمال را محکم ببندید . با این کار داخل کیسه نمناک می ماند و جوهر کاتریج تا وقتی که آن را برای شارژ مجدد ببرید خشک نمی شود . اگر به این زودی ها قصد شارژ کردن کارتریج را ندارید ، مراحل گفته شده را مجددا انجام دهید تا از خشک شدن کارتریج تا قبل از شارژ شدن جلوگیری کنید .

اگر در منزل می توانید کار شارژ آن را انجام دهید ، وقت را تلف نکنید . در صورت درست شارژ شدن کارتریج تا حد زیادی کیفیت چاپ خوب باقی می ماند و در هزینه نیز صرفه جویی می شود .

در صورتی که شارژ کارتریج برای شما امکان پذیر نیست باید کارتریج را عوض کنید و کارتریج نو چایگذین کنید.

البته شرکت های سازنده شارژ کارتریج را خیلی زیاد به کاربران توصیه نمی کنند و توصیه می کنند که کارتریج نو را جایگذین کنند .

 

 

_  کارتریج از چه قطعاتی تشکیل شده ؟

 • تونر : یک نوع پودر غلیط است که شامل کربن ، پلیمرهای خاص ، اکسید آهن ، پلی استر و رزین است.
 • درام : تونر روی درام پخش می شود و به خاطر منفی بودن بار موجود در آن به قسمت های با بار مثبت می چسبد . نهایت این عمل تشکیل شدن تصویر روی درام است . کیفیت بالای چاپ به کیفیت تونر بستگی دارد . رنگ درام معمولا فیروزه ای و سبز است و با تابش نور لیزر بار دار می شود .
 • مگنت : یک تکه استوانه با خاصیت آهنربایی است که در زمان چاپ تونر را به درام انتقال می دهد و اگر عمل کرد درستی نداشته باشد تصویر چاپ شده کمرنگ می شود .
 • همزن : عاملی است برای یکنواخت شدن تونر در مخزن .
 • داکتربیلد : تونر را روی مگنت به طور یکسانی نگاه می دارد و اگر عمل کرد درستی نداشته باشد ، تصویر چاپ شده ممکن است کمرنگ یا پررنگ باشد و یا خطوط عمودی روی تصویر چاپ شود .
 • بلید : زیر درام و درون مخزن است و سطح درام را هنگام چرخیدن تمیز می کند . اگر دچار مشکل شود تونر به درستی از سطح درام چاک نشده و تصویر چاپ شده ، سیاه می شود .
 • شاتر درام : وظیفه دارد از درام در برابر ضربه و نور محافطت کند . هنگامی که کارتریج را از دستگاه جدا می کنیم ، شاتر درام برای محافظت از درام روی آن را پوشش می دهد و هنگامی که مجددا داخل دستگاه قرار می گیرد از درام جدا می شود .
 • چیپست : تراشه ای است که اطلاعاتی همچون تعداد پرینت و باقی مانده ی تونر کارتریج را نگه می دارد . ناگفته نماند که هنگام شارژ کارتریج ، چیپست هم باید عوض شود .
 • فوم درام : فوم درام جنسی نمدی دارد و شبیه به اسفنج است و در زیر دارم قرار گرفته است . و وطیفه دارد سطح درام را شارژ کند . اگر عمل کرد آن دچار مشکل شود تصویر چاپ شده سیاه می شود و حتی ممکن است تصویر به صورت تکراری چاپ شود .
 • وایپربیلد : باید باقی مانده ی تونر را از روی درام پاک کند . قطعه ی حساسی است و اگر دچار مشکل شود روی کیفیت چاپ بسیار تاثیرگذار است.

 

شارژ کارتریج

 

 

_ چگونه عمر کارتریج و دستگاه چاپگر خود را می توان افزایش داد ؟

 • باید از تونر و جوهر خوب برای شارژ کارتریج دستگاهمان استفاده کنیم .
 • کارتریج همیشه در حالت افقی باشد . چه در هنگام جابه جایی و چه در هنگام نگهداری در جای دیگر .
 • نباید کارتریج را معرض تابش مستقیم خورشید و حرارت زیاد قرار دهیم . بهترین دما برای نگهداری کارتریج ها دمای صفر تا 35 درجه ی سانتی گراد است .
 • بهتر است هنگام پرینت گرفتن و کار کردن دستگاه در آن توسط کسی باز نشود .
 • بهتر است دستگاه چاپگر با لوازم دیگری در یک پریزمشترک نباشد تا از جرقه ی احتمالی جلوگیری شود .
 • کاغذ دارای منگنه یا چسب ، در دستگاه چاپ نباید قرار بگیرد .
 • استفاده ی بیش از حد و بدون وقفه از دستگاه می تواند به دستگاه آسیب بزند .
 • هنگام چاپ بر روی کاغذهای گرم بالا و سنگین ، باید نوع کاغذ را تنطیمات پرینتر خود مشخص کنید تا سرعت چاپ کردن دستگاه طبق نوع کاغذ تنظیم شود . در این صورت هم چاپ به بهترین نحو صورت می گیرد و هم به دستگاه به مرور زمان آسیبی نمی رسد .
 • درست شارژ شدن کارتریج ها و تعویض به موقع آنها ، بسیار مهم است .شما برای خرید و تعمیر پرینتر های خود می توانید به دیجیبان مراجعه کنید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *